PÉČE O DÍTĚ

Obsah na těchto webových stránkách již není dostupný.

TĚHOTENSTVÍ

Těhotenství trvá 10 lunárních měsíců ( 9 kalendářních ) a jaké změny v průběhu těhotenství nastávají ?

1 lunární měsíc
Koncem 1 lunárního měsíce je embryo 8 mm dlouhé. Jsou vytvořeny základy pro uši, oči a nos. Na končetinových výběžcích jsou zřetelné základy pro prsty.

Prvním příznakem těhotenství bývá vynechání menstruace, napětí v prsou, ranní nevolnost (obvykle začíná kolem 6 týdne a končí kolem 16 týdne těhotenství), časté močení, únava a spavost, hmotnostní přírůstek.

2 lunární měsíc
Koncem 2 lunárního měsíce je embryo 3 cm dlouhé. Má již tvar lidského těla a hmotnost 5 g.Zřetelně jsou vytvořeny končetiny, a na nich vyznačené prsty.
V tomto měsíci můžete mírně přibrat na hmotnosti (okolo 1 kg), mohou se vám zvětšit prsa a zvýšit jejich citlivost. Jste-li bruneta, dvorec kolem bradavky ztmavne, blondýnám většinou zrůžoví. Může se zvýraznit pigmentace v obličeji, na břiše a zevních rodidlech. Přirozené je častější rudnutí v obličeji a pocení. Většinou se zvyšuje poševní sekrece.

3 lunární měsíc
Koncem 3 lunárního měsíce je plod 9 cm dlouhý a má hmotnost 20 g. Na končetinách jsou dobře patrné prstíky. Je vytvořen chrupavčitý základ kostry. Ze společného základu pro rodidla se začínají vyvíjet mužské nebo ženské pohlavní orgány. Je dokončen vývoj placenty.
V tomto období může být hmotnostní přírůstek okolo 1 kg. Děloha se zvětšuje, ale na břiše ještě není hmatná. Poševní sekrece se vlivem vysoké koncentrace estrogenů výrazně zvyšuje a používáte-li nevzdušné spodní prádlo, hrozí vznik kvasinkových a bakteriálních infekcí. Na konci 3 měsíce pomalu začíná mizet únava a pocit na zvracení. Také jste se úspěšně přenesla přes období, kdy hrozí nebezpečí samovolného potratu.

4 lunární měsíc
Koncem 4 lunárního měsíce je plod 16 cm dlouhý a jeho hmotnost je 120 g. Tělo je pokryto jemnou, svraštělou a červenou kůží, neboť dosud není vytvořen podkožní tukový polštář. Na celém povrchu těla je chmýří - lanugo.
V tomto období přiberete opět asi 1 kilogram. Děloha roste a bříško se začíná rýsovat, těhotenství na vás konečně začíná být znát. Čím menšího jste vzrůstu, tím dříve začnete připomínat nastávající maminku. Prsa se viditelně zvětšují.

5 lunární měsíc
Koncem 5 lunárního měsíce je plod 25 cm dlouhý s hmotností 250 g. Na hlavičce začínají růst vlasy, na prstech nehty. Podkožní tukový polštář je velmi tenký. Srdeční akci lze zjistit poslechem, aktivní pohyby plodu již matka vnímá.
V tomto období: Děloha roste, obvod pasu se zvětšuje, kůže ustupuje velkému a rychlému natahování a vlivem toho se může porušit. Výsledkem toho je vznik typických pajizévek, které po porodu postupně blednou, ale bohužel zůstávají patrné. Nejčastěji vznikají na břiše, ale mohou vzniknout i na hýždích, stehnech a prsou. Vznik pajizévek můžeme částečně ovlivnit masírováním tělovými krémy či oleji, ale odolnost vaší pokožky je dána především geneticky. V souvislosti s růstem dělohy a postupem těhotenství začínáte pozorovat prohloubené a zrychlené dýchání, které zajišťuje optimální přísun kyslíku vyvíjejícímu se plodu. Změny také postihují dásně, které mají sklon ke krvácivosti. V těhotenství mají ženy také sklon k tvorbě křečových žil, prevencí je používání elastické bandáže.

6 lunární měsíc
Koncem 6 lunárního měsíce je plod 30 cm dlouhý a má hmotnost 600 g. Vnitřní orgány se postupně vyvíjejí a obaluje se podkožním tukem.V tomto období plod ještě není schopen samostatného života.
Kolem 22.týdne jsou pohyby miminka naprosto zřetelné i pro nastávající maminky, které jsou těhotné poprvé. Od konce 6 měsíce lze srdeční frekvenci plodu poslouchat stetoskopem přiloženým na stěnu břišní. Zvětšení hmotnosti o 2 kg je běžné. Často vás může pronásledovat neodolatelná chuť k jídlu. Proto pozor - největší hmotnostní přírůstek vás teprve čeká.

7 lunární měsíc
Koncem 7 lunárního měsíce je plod 35 cm dlouhý a má hmotnost 1200 g. Plod má v děloze relativně volný pohyb, takže nutně nemusí být uložen hlavičkou dolů. Poloha plodu se může změnit během několika minut.
V tomto období: Děloha stále roste a bříško vás již omezuje ve fyzické aktivitě. Váš spánek je často přerušován močením, pohyby plodu nebo ojedinělými děložními stahy. Váš hmotnostní přírůstek je přibližně opět 2 kg, obvod pasu se viditelně zvětšuje.

8 lunární měsíc
Koncem 8 lunárního měsíce je plod 40 cm dlouhý s hmotností 1800 g. Barva pokožky je světlejší a růžovější. Na hlavě jsou dobře viditelné vlásky a na rukou a nohou drobné nehtíky. Dále se zakulacuje a obaluje podkožním tukem.
V tomto období se váš hmotnostní přírůstek začíná zpomalovat. Přiberete asi jen 1,5 kg. Na konci 32. týdne byste měla mít přibližně o 10 kg více než v době otěhotnění. Pokud je váš hmotnostní přírůstek větší, omezte příjem cukrů a tuků. Bříško se zvětšuje, dítě má více síly a vydatně kope. Žebra a dolní část hrudního koše proto bývá citlivá až bolavá. Konec těhotenství bývá spojen s poruchami spánku, proto i během dne odpočívejte.

9 lunární měsíc
Koncem 9 lunárního měsíce je délka plodu 45 cm a má hmotnost 2700 g. Podkožní tukový polštář je již vytvořen, na kůži mizí vrásky, kůže je napjatá. Začíná mizet lanugo (chmýří na těle). Poloha plodu v tomto období je již obvykle stabilní.
Během tohoto měsíce přiberete opět asi jen 1,5 kg. Nepřejídejte se, myslete na návrat k hmotnosti, kterou jste měla před otěhotněním. Děloha zpravidla klesá a potíže s pálením žáhy a dušností se mírně zlepšují. Ale zvyšuje se tlak na močový měchýř a tím je způsobeno ještě častější močení než v předchozích měsících. Možné jsou i potíže s otoky nohou - vydržte, vaše těhotenství se již blíží k cíli.

10 lunární měsíc
Koncem 10 lunárního měsíce má plod všechny známky zralosti. Délku 48 až 50 cm, hmotnost 3300 až 3500 g.
Porod může začít každou chvíli. Myslete na to, že strach a bolest jsou brzy zapomenuty a radost z neopakovatelného okamžiku narození miminka vám zůstane po celý život.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one