PÉČE O DÍTĚ

Obsah na těchto webových stránkách již není dostupný.
POSLÍČCI
Je normální, že v posledních osmi týdnech těhotenství zaznamenáte nepravidelné stahy - kontrakce. Tyto stahy však ještě neznamenají začátek porodu. Pouze informují, že děloha se k porodu začíná připravovat. Před skutečným porodem jsou kontrakce pravidelné a v průběhu porodu jsou silnější a častější. Pokud jsou tyto nepravidelné stahy bolestivé, snažte se změnit polohu. Také výtok se zvyšuje s blížícím se porodem, ale nemějte strach odtok plodové vody jistě poznáte. Někdy je těžké (zvlášť pro prvorodičky) rozeznat poslíčky od začínajícího skutečného porodu. Pokud máte jakékoli pochybnosti, neváhejte a jeďte do porodnice. Můžete tam před svým odjezdem zavolat, popsat své obtíže a jistě vám poradí, zda už by se mohlo jednat o skutečný porod.

ZNÁMKY PORODU
Porod může u každého těhotenství začít jinak. Toto jsou tři klasické příznaky, které se mohou objevit v jakémkoli pořadí.
- Pravidelné kontrakce: Začínají většinou v kříži a postupují směrem dopředu. Na začátku následují po 20 minutách a trvají jen 30 až 45 sekund. Postupně jsou častější, delší a intenzivnější.
- Výtok: Objeví se malá krvavě zbarvená hlenová zátka z pochvy.
- Odtok plodové vody: Plodové obaly jsou vyplněny tekutinou, která chrání dítě v průběhu těhotenství. Prasknou před porodem nebo při první době porodní. Podle toho, ve kterém místě prasknou, odteče plodová voda náhle nebo pomalu. Necítíte žádnou bolest. Odtok plodové vody je signálem, že je třeba odjet do porodnice.

TŘI PORODNÍ DOBY
První doba porodní - Nazývá se doba otevírací a u prvního porodu trvá 8 až 12 hodin. V průběhu této doby se kontrakce prodlužují, sílí a jsou častější. Při každé kontrakci se děloha stáhne a postupně uvolní, čímž se otevírá děložní hrdlo a dítě je tlačeno porodním kanálem dolů.
Druhá doba porodní - Je to doba vypuzovací a začíná ve chvíli, kdy je děložní hrdlo plně otevřené. U prvního porodu obvykle netrvá déle než 1 hodinu, u dalších porodů bývá obvykle 30 minut nebo i méně. V této fázi je dítě kontrakcemi tlačeno ven. Lékař nebo porodní asistentka vás požádá, abyste tlačila. Budete se cítit lépe a porod se tím urychlí. Druhá doba končí narozením dítěte.
Třetí doba porodní - V této době se vyloučí placenta a plodové blány. Většinou k tomu dochází 5 až 15 minut po narození dítěte.

V PORODNICI
Lékař vás upozorní na to, abyste si včas vybrala porodnici. Volba záleží na vás. Váš výběr by se měl řídit podle toho, jakým způsobem chcete rodit, např. porod ve vodě. Jistě také dáte na zkušenosti svých kamarádek a známých, ale pozor - většinou jsou s jednou porodnicí pozitivní i negativní zkušenosti. Po příchodu do porodnice vás čeká vyšetření a vyřízení administrativních záležitostí, po kterém budete poslána na pokoj (pokud si přejete přítomnost partnera, tak může být po celou dobu porodu s vámi). V první době porodní na vás dohlíží porodní asistentka (případně lékař). Je dobře pokud vám doporučí postupy, které vám pomohou ulevit od bolesti, např. na balónu sprchovat bříško teplou vodou. Také můžete požádat o léky, které vám uleví. Může vám být také doporučeno klysma, aby se vyprázdnilo tlusté střevo a konečník, čímž dítě při porodu získá více prostoru. Při druhé době porodní již bývá přítomen lékař.

NA ZÁVĚR
Je dobré mít věci potřebné do porodnice nachystané již několik týdnů předem, aby jste se před odjezdem do porodnice již nezdržovala balením věcí. Většinou sice není třeba spěchat, protože první doba porodní trvá u prvního dítěte 8 - 12 hodin. Při dalších porodech bývá kratší. Samozdřejmě každý porod je jiný a nelze předem určit, jak to bude zrovna u vás. Ale ničeho se neobávejte, čeká vás neopakovatelný zážitek - narození miminka. Určitě to v pohodě zvládnete.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one