PÉČE O DÍTĚ

Obsah na těchto webových stránkách již není dostupný.
Mateřské mléko poskytuje tu nejlepší a ničím nenahraditelnou výživu. Svým obsahem obranných látek chrání dítě před většinou infekcí, snižuje výskyt alergií a svým stále se měnícím složením se přizpůsobuje potřebám rostoucího dítěte.

Kojení je přirozený děj, většina žen je schopna kojit. Nezáleží příliš na velikosti a tvaru prsů. Jediné na čem záleží, je, jak časně, často a jak správně budete dítě už od počátku přikládat k prsu. První přiložení k prsu by mělo být co nejdříve, nejlépe do 30 minut po narození.

Kojit je třeba tak často a tak dlouho, jak si dítě žádá. Zpočátku dítě pije velmi často, zhruba po 2-3 hodinách, 10-15 krát za den. Přibližně po 6. týdnu se dostaví v kojení určitá pravidelnost, doba mezi kojením se prodlužuje. Po 3 měsících, někdy i dříve, dítě vynechává jedno z nočních kojení. Přestávka mezi kojeními přesahující 6 hodin, spojená s pocitem plnosti a tlakem v prsou, může snížit tvorbu mléka.

V prvních týdnech mívají matky obavy, zda mají dostatek mléka a zda je jejich mléko kvalitní a postačí k výživě dítěte. Skutečný nedostatek mateřského mléka však vznikne málokdy. 6-8 pomočených plen za den je důkazem, že dítě má dostatečný přísun mléka. V prvních dnech po porodu je stolice kojeného dítěte tmavá a dehtovitá, tzv. smolka. Od konce prvního týdne do konce prvního měsíce má dítě několikrát denně řídkou žlutou stolici. Dítě starší než 6 týdnů nemusí mít stolici vůbec i několik dní (max. 10 dní). Je to tím, že mateřské mléko je lehce stravitelné. Občasná zelená stolice není tzv. hladovou stolicí.

Pro nedostatek mléka svědčí málo pomočených plen, hnědá, páchnoucí stolice s hlenem, plochá váhová křivka a neklid dítěte. Bezpečným způsobem, jak tvorbu mléka zvýšit, je častější přikládání k oběma prsům v průběhu jednoho kojení a zvláště časté kojení v noci.

Pamatujte, že ne každý pláč dítěte je projevem hladu nebo dokonce nemoci.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one