PÉČE O DÍTĚ

Obsah na těchto webových stránkách již není dostupný.

KDY NA NOČNÍK ?

Doba, kdy je dítě zralé na nočník přichází někdy kolem osmnáctého měsíce. V té době začnou děti vědomě ovládat svěrače a kontrolovat vyprazdňování. Některé děti to zvládnou dříve (třeba už kolem 15ti měsíců) a jiné později. Neplatí vždy ani to, že kluci jsou pomalejší než holky. Když vystihnete ten správný okamžik, pak je dítě bez pleny doma během několika dní a během dalších dní či několika málo týdnů i na ven. Odpadne Vám to, že musíte myslet na to, abyste dítě posadili na nočník ještě předtím než se počůrá či pokaká, protože dospělo do stadia, kdy si dokáže samo říct nebo potřebu vykoná samo bez Vaší pomoci.

S plenami na noc musíte počítat většinou do 3 let a někdy i déle. Opět musí dítě dospět do stadia, kdy je schopno se probudit, aby vykonalo potřebu na nočník a ne do postele. Samozřejmě tato doba může přijít už před dovršením tří let.

Pokud budete dítě trestat za to, že nevydrželo a počůralo se, může se stát, že bude mít strach a počůrá se tím spíš. Předčasné vysazování na nočník může také zapříčinit to, že se dítě za čas začne opět počůrávat a bude trvat než se toho zbaví.

A jak začít?
Vhodné je začít posazovat po probuzení, při každém přebalování, před koupáním, před uložením do postele, po jídle, ........ Vždy dítě pochvalte, ale střídmě. Dítě časem pochopí, samo si řekne a plína zůstane suchá. Pokud si během pár dní nezačne samo říkat a nevydrží bez počůrání, odložte nočník a zkuste to opět třeba za měsíc.

Někdy uslyšíte i tvrzení, že dnešní děti to mají těžké. Že ty suché plíny jim nejsou nepříjemné, tak se hůř odnaučují. No u některých tomu tak může být. Ale jiné jsou natolik pohodlné, že je ani ta mokrá plína nikterak nevzruší a klidně dovádějí s mokrým vakem na zadečku. Ale nezoufejte, žádné zdravé dítě ještě do školy s plínou nešlo. Batolata obvykle rychle pochopí, že bez závaží na zadečku se líp dovádí.

Jak známo, nejlepší roční období na trénování je jaro a léto. Děti jsou málo oblečené, tak je stačíte rychle svléknout a dát vyčůrat než to pustí. V zimní kombinéze je to pochopitelně složitější.

Když začínáte chodit bez pleny ven, nezapomeňte dát dítě vyčůrat před vstupem do obchodu, MHD, před cestou autem, atd. Věřte, vyplatí se to.

Když se Vaše kamarádky budou chlubit, že jejich dítko je v roce bez plen a pozastavovat se nad tím, že to Vaše je má ještě po roce a půl, neřešte to. Myslete si svoje o omezenosti Vaší kamarádky a buďte rádi, že Vaše dítě vyrůstá v pohodě a bez zbytečných nároků na něj kladených, které by mu do budoucna jen uškodily.

A jaký koupit nočník?
Na výběr máme z mnoha druhů a barev. Od úplně obyčejných až po důmyslné modely, které po vyčůrání zahrají písničku nebo mají tvar autíčka či nějakého zvířátka. Třeba si Vaše dítko vybere samo. Ale rozhodně byste měli poslední slovo mít Vy. Nočníček by měl být dostatečně veliký, aby dítě netlačil a neodradil od dalšího snažení. Pro chlapečka by měl mít zvýšený přední okraj, aby nedocházelo k nehodám. Pokud vyberete nočníček s hodně vysokým okrajem nebo například s řidítky, může se stát, že budete muset dítěti při každém posazení sundat kalhotky, protože jinak se neposadí.

Na závěr: Učení na nočník vlastně není učením v pravém smyslu slova, protože správnému vyměšování dítě nenaučíte dokud nedospěje, pouze mu vypěstujete reflex, kterého se může časem těžko zbavovat. Když vyčkáte až dítě dospěje do určitého stadia, stačí pár dní na to, abyste mu ukázali, jak je to správně a dítě vše velmi rychle pochopí.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one