PÉČE O DÍTĚ

Obsah na těchto webových stránkách již není dostupný.

JAK SPRÁVNĚ KOUPAT ?

Ve vaničce je připravena správně teplá voda, děťátko je svlečené a má očištěný zadeček. Přeneste opatrně miminko do vany nožičkami napřed. Levou rukou přidržujte děťátko tak, že obemknete jeho paži v podpaždí a váš palec spočívá na jeho ramínku. Hlavičku a krk mu podpíráte svým předloktím, a pravou ruku tak máte volnou. Umývejte děťátko pomalými pohyby od krčku k nožičkám, buď rukou, nebo žínkou. Obličejík vynechte, na ten použijete čistou vodu, kterou máte zvlášť v misce. Hlavičku s minimálním porostem vlásků můžete ale umýt rovnou . Není nutné obracet děťátko na bříško, když ho chcete umýt zezadu. Stačí, když je trochu nadzvednete a pod vodou mu jemně přejíždíte po zádíčkách a zadečku.

Když je děťátko umyté, nechte je ještě chviličku ve vodě, ale ne moc dlouho. Během prvního čtvrt roku života stačí, když koupel trvá 5 minut. Později může děťátko zůstat ve vodě 10 minut a trochu si pohrát.Většina miminek koupání a pobyt ve vodě miluje. Stejně jako ponořování do vody, ani vyndávání miminka z vaničky by nemělo být kvapné a uspěchané, všechny pohyby provádějte klidně a pomalu.

Položte miminko na připravenou osušku na přebalovací podložce a celé od hlavy k patě je důkladně zabalte, aby neprochladlo. Nechte mu volný jen obličejík, protože teď přichází na řadu jeho očista. Nejdřív mu měkkou obličejovou žínkou otřete očička směrem od vnějších koutků k nosu, a pak celý obličejík. Pak miminko jemně, ale důkladně osušte. Zvláště pečlivě postupujte v místech všech faldíků – za ušima, na krčku, v podpaždí, v tříslech a pod kolínky. Tam, kde se kůže dotýká kůže, může totiž vlhkost velice rychle vyvolat podráždění.

Na závěr můžete dětskou pokožku ošetřit vhodným krémem, tělovým mlékem nebo olejíčkem. Přípravek vmasírujte do pokožky jemnými hladivými pohyby. Masáž má dvojí význam – nejenže se přípravek lépe vstřebává, ale doteky a hlazení prospívají i psychice děťátka, povzbuzují jeho smysly a dávají mu pocit, že je milováno.

Ve vodě maličkému určitě vyhládlo, a tak ještě obléknout a učesat měkkým kartáčkem „kohouta“, a večerní toaleta je hotová.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one