PÉČE O DÍTĚ

Obsah na těchto webových stránkách již není dostupný.

CO CHCE MIMINKO ŘÍCT ?

Vyjadřovat se řečí těla dokážou děti od samého začátku - celým tělíčkem, mimikou, hlasem. Nejzřetelněji ale „mluví“ právě ručičky. Teprve když se dítě cítí nepochopené, přichází na řadu důrazný křik. Možná i vám v komunikaci s děťátkem pomůže malý „slovníček“ jednotlivých gest.

Prstíčky jsou volně sevřené, ručičky mírně pokrčené a zcela uvolněné. Miminko je spokojené, nemá chuť si hrát nebo se nechat bavit. Dává najevo: Nechte mě v klidu.

Ve spánku jsou pěstičky pevně sevřené, pod víčky se pohybují oční bulvy. Známka toho, že je dítě ve spánkové fázi REM, kdy není spánek příliš hluboký a kdy se zdají sny. Dítě se pravděpodobně brzy probudí.

Prstíčky jsou roztažené, paže a nohy mírně napjaté. Miminko je bdělé a pozorné, má chuť objevovat a hrát si. Teď je přesně ten pravý okamžik věnovat se mu.

Pěstičky jsou sevřené a jsou vidět kloubky u kořenů prstíků. Děťátko je velice rozčílené, má strach nebo je něco bolí. Potřebuje utišit a nalézt bezpečí ve vaší náruči.

Ručičky jsou mírně pokrčené, prstíčky zcela volně natažené. Miminko je unavené a chce spát. Když si s ním teď začnete hrát, bude mrzuté a plačtivé.

Napnuté paže jsou zvednuté, prstíčky připravené něco chytit a pevně držet. Děťátko chce vzít do ručiček hračku, lahvičku nebo nějaký předmět, který má na dosah. Příliš mu to neusnadňujte, nechte je, ať se trošku namáhá a natahuje.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one